LÍBYA Líbya Jamahiriya, dosiaľ príliš neobjavený raj pre turistov, najdlšie africké pobrežie so Stredozemným morom, zem posiata historickými pamiatkami a skvostami umenia. Aj taká môže byť Líbya
 
LIBYA banner - home page

Home -  Geografia - Sahara a oázy - TripolisBengházíMisurataCyrene a ShahhatGermaApolloniapohorie Tadrart Acacus Wadi Mathendous  

LÍBYA   

 
 

Titulná strana ◦ 
Názov krajiny ◦ 
Geografia ◦ 
Obyvateľstvo ◦ 
Sahara a oázy ◦ 
Muammar Kaddáfí ◦ 

 
 

MESTÁ & MIESTA   

 
 

Tripolis ◦ 
Benghází ◦ 
Misurata ◦ 
Cyrene a Shahhat ◦ 
Germa ◦ 
Apollonia ◦ 
pohorie Tadrart Acacus ◦ 
 Wadi Mathendous ◦ 
Oáza Gabaron ◦ 

 
 

HISTÓRIA   

 
 

Praveká história ◦ 
Grécko-fenícka éra ◦ 
Rímska éra ◦ 
Arabská éra ◦ 
Kráľ Idris a Kaddáfí ◦ 

 
 

REKLAMA   

 
 

 
 

  EDITORIAL

 
 

Miest, kde si môžete niečo prečítať o Líbyi veľa nie je. Turistických stránok je ako šafranu a aj dostupné informácie nemusia byť vždy pravdivé. Tieto stránky sa preto snažia aspoň trochu priblížiť turistický potenciál krajiny a informujú o dostupných informáciách. Ďakujeme za návštevu.

 
 

  REKLAMA

 
 
 
 

  VEDELI STE, ŽE...?

 
 

Líbya je miesto bohaté na antické pamiatky, má najdlhšie africké pobrežie so Stredozemným morom, až do objavenia ropy bola jednou z najchudobnejších krajín Afriky a Muammar Kaddáfí jej vládol až 4 desaťročia...

 
 
Libya a západ slnka v Tripolise
 

  CESTOPISY

 
 

Nezabudnite navštíviť ďalšie cestopisy a cestovateľské stránky na Cestovanie.biz a zabaviť sa na finty.sk

 
 

  -

 
 
 
 

 

  Muammar Kaddáfí

 
 

Muammar Kaddáfí celým menom Muammar Muhammad al-Gaddafi je líbyjský vodca od roku 1969, kedy založil lýbijskú arabskú republiku. Zvrhol z trónu kráľa Idrisa a dodnes je jedným z najdlhšie vládnucich vládcov na svete. S Muammarom Kaddáfim sa spájajú krvavé roky medzi rokmi 1970 až 1980, kedy vďaka nemu bola Líbya vo svete braná ako teroristický odpad vraždiaci opozíciu a snažiaci sa útočiť aj ďaleko mimo územie Líbye. Odjakživa mienil spojiť africké arabské krajiny a podporoval vzájomné snahy o spoluprácu a spoločný rozvoj.

Narodil sa v beduínskom stane v blízkosti zálivu Sirta v roku 1942. Teda aspoň tak sa on prezentoval a tak je jeho narodenie známe z písomných prameňov. Jeho pôvod je v malom kmeni arabizovaných Berberov s názvom Quadhadfa. Ako dieťa navštevoval moslimskú quadhadfaskú školu. Ovplyvnili ho politické udalosti prebiehajúce práve počas jeho základnej školskej dochádzky. Jeho stredoškolské vzdelanie bolo orientované na históriou a zavŕšil ho vstupol na vojenskú akadémiu. V roku 1965 prešiel na akadémiu v Benghází v roku. Komplikovaná arabská politika v ňom zoceľovala myšlienky a názory jeho predstavy a riešení problémov. Aj s kolegami z Rady revolučného hnutia chcel zvrhnúť monarchiu a dopomôcť sile a sláve Arabských krajín. Svoje prvé plány na zničenie kráľa pripravoval už na škole. V priebehu rokov nabral skúsenosti aj v Európe na vojenských školách.

 

  Prevrat

 
 
Dňa 1. septembra 1969 sa Kaddáfí s malou skupinkou mladých dôstojníkov pokúsil o prevrat v krajine v čase, keď bol kráľ Idris na liečení v Turecku. Nekrvavým spôsobom sa mu podarilo dostať k moci atak trochu aj zbabelým. Korunný princ Sayyid Hasan Sanussu bol zatvorený do domáceho väzenia až do zrušenia monarchie a vyhlásenia Novej Líbyjskej Arabskej republiky. V pláne na obnove monarchie zakladateľ britskej Special Air Force zhromaždil 150 žoldnierov. Tí sa mali postarať o obnovu situácie v Líbyi a celé to malo požehnanie nespresneného člena britskej kráľovskej rodiny. Tesne pred začiatkom už nacvičeného plánu sa akcia zastavila, keďže podľa americkej tajnej služby boli Kaddáfiho anti-marxistické názory prijateľné.
 

  Majster atentátu a podpory

 
 

Kaddáfi oplýval vždy bohatstvom. Líbya je krajina bohatá na nerastné suroviny a aj z toho plynú vysoké zisky, ktorými mohol Muammar vždy disponovať. Tie boli neraz použité na financovanie atentátov, ktorých umeniu sa akosi Muammar Kaddáfí často venoval – to aspoň hovoria rôzne správy, novinári, spravodajské služby, zahraniční agenti, ale aj tí, ktorí nemienili tolerovať Kaddáfiho vyčíňanie. Amnesty international predpokladá, že Kaddáfiho nariadením zomrelo vo svete za hranicami Líbye viac ako dve desiatky kritikov a odporcov jeho režimu. Mnohí očakávali, že zomrie aj jeho bývalý minister Mustafa Abdul Jalil, ktorý ho usvedčil z nie len jedného zločinu. Vďaka jednému z atentátov zo strany Líbye sa napríklad v roku 1984 uzavreli diplomatické vzťahy s Britániou po tom, či Líbyjský agent zastrelil britskú policajtku a niekoľko demonštrantov odsudzujúcich Kaddáfiho režim v blízkosti líbyjskej ambasády. V roku 1993 v Egypte líbijský agenti uniesli bývalého líbyjského diplomata Mansoura Kikhia pred vypovedaním o porušovaní ľudských práv v jeho domovine. To sa mu však nepodarilo, lebo únos bol úspešný a diplomat bol popravený.
Kaddáfí sa pokúšal radikalizovať austrálskych domorodcov, pokladal ich za manipulovateľných a mienil ich cvičiť na hájenie svojich záujmov v Austrálií. V Európe podporoval viacero radikálov. Na výplatnej listine Kaddáfiho vraj bol aj rakúsky predseda vlády Haider a úzke vzťahy mala Líbya aj so Slobodanom Miloševičom. Pre každého, čo by chcel bojovať proti Izraelu nechal otvorené dvere na hociktorej líbyjskej ambasáde.

Muammar Kaddáfí je autorom Zelenej knihy (1975) knihy, ktorá v sebe zahŕňa jeho ideológiou. Stal sa známym tým, že jeden rok vyhlasuje niečo iné, na ďalší opäť zas opak. Novinári často nevedia, či je jeho vyhlásenie sarkazmom, alebo je myslené vážne. Problém v rozpoznaní pravého názoru však mali neraz aj samotní líbyjčania. Protirečením si navzájom aj v jednej jedinej reči v jeden večer bol neraz terčom kritiky. Tvrdo odsúdil zatknutie jeho syna Hannibala Kaddáfiho vo Švajčiarsku na summite G8 a verejne vyzval Švajčiarsko, aby bolo rozpustené medzi Francúzsko, Taliansko a Nemecko. Hannibal v roku 2009 vyhlásil, že keby mal jadrové zbrane, vymaže z mapy sveta celé Švajčiarsko.

 

  Po roku 2000

 
 

V roku 1999 sa Líbya zaviazala tvrdo bojovať proti terorizmu a spojiť sa v boji proti Al-Káide. V tom prípade nikto nezačal považovať Líbyu za hrozbu. Sovietsky zväz dávno padol a Líbya si začala uvedomovať, že za svoju čiastočnú izolovanosť a imidž, ktorý si v Európe a na západe vybudovala, si môže sama, začala viac pracovať na vylepšovaní vzťahov. V roku 2004 krajinu navštívil vtedajší britský premiér Tony Blair a dovolil si tvrdiť, že krajina spravila mnoho zmien. Krajinu navštívilo viacero vládnych predstaviteľov, okrem toho za svojho premiérovského pôsobenia ju navštívil aj premiér Róbert Fico. Muammar Kaddáfi ho privítal vo svojom tradičnom beduínskom stane, kde rokovali o možnej hospodárskej spolupráci týkajúcej sa aj vyrovnaniu Líbyjského dlhu Slovensku. 23. septembra 2009 vystúpil na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku na prvej návšteve USA vôbec. Hovoril hodinu a pol. Kritizoval OSN za nezabránenie 65 vojen. Hájil preambulu Charty OSN ale odmietol niekoľko jej tém. Zastal sa somálskych pirátov a Talibanu, no zodpovednosť za epidémiu H1N1 hodil na armádne sily. Podľa jeho slov tiež Izrael môže za vraždu Johna F. Kennedyho. Barracka Obamu nazval synom Afriky.

 

  Rok 2011

 
 
Rok 2011 je rokom otvorených protestov proti Kaddáfimu. Ľud Líbye žil viac ako 40 rokov pod vedením jediného muža. Najlepšie vládne a posty si drží jeho rodina, synovia a verní posluhovači. Ľud nesúhlasil nie len s Kaddáfiho režimom, ale hlavne so životnou úrovňou a nezáujmom sveta. Niet divu, že vo februári začali veľké protesty, ktoré sa Muammar Kaddáfi rozhodol potlačiť tvrdo s použitím sily, zbraní, tankov a guliek. Napriek nesúhlasu a odsúdenia celého sveta boje neustále pokračovali niekoľko mesiacov. Najznámejšie miesta tých najtvrdších bojov bolo Bengházi, Misurata a ďalšie.

Potupná smrť Muammara Kaddáfiho
Kaddáfí zomrel 20. októbra 2011 pri pokuse o útek. Chytili, zajali a zabili ho povstalci. Mnohí z nich chceli byť hrdinovia a tak to chceli byť práve oni, čo zabijú tyrana. S jeho telom sa manipulovalo, povstalci sa s ním fotografovali a zahraničné médiá sa pretekali v tom, kto prinesie o tejto udalosti viac informácií. Začal sa hon na jeho synov, ktorí unikli do zahraničia, alebo taktiež zomreli. Napriek nastoleniu novej vlády sa Líbya ani koncom roka 2011 stále neobjavuje v médiách a na webe ako krajina, ktorá by mohla začať nový začiatok, mohla by prilákať turistov, alebo ako krajina spolupracujúca so zahraničím a otvorená medzinárodnej spolupráci viac ako doteraz. Uvidíme.
 

  Zo života

 
 

Muammar má celkovo dve manželky. Celkovo má osem detí, z toho len jedinú dcéru. Najstarším synom je Muhammad Al-Kaddáfí, spravujúci lýbijský olympijský výbor. Druhým najstarším je Saif al-Islam Muammar al-Kaddáfí narodený v roku 1972. Pracuje ako architekt a politik. Tretím najstarším je Al-Saadi al-Kaddáfí, ktorý má na starosti lýbijskú futbalovú federáciu. Štvrtý je Hannibal Muammar al-Kaddáfí, kedysi pracujúci v námornej doprave ropy. Skôr je však známy pre rôzne incidenty, havárie, šialené jazdy na drahých vozoch vo Francúzsku, bitkárske a násilné chovanie v rôznych iných krajinách. Piatym synom ke Al-Mutasim – Billah al-Kaddáfí (Moatessem-Billal al-Kaddáfí), vysoký armádny funkcionár v líbyjskej armáde. Má na starosti Výber pre národnú bezpečnosť. Šiestym synom je Saif al-Arab al-Kaddáfí, vojenský veliteľ v Líbyjskej armáde počas potlačenia líbyjského povstania v roku 2011. Kaddáfiho siedmy syn slúži ako veliteľ v líbyjskej armáde elitnej jednotky Khamiskej brigády. Gaddáfiho dcéra Ayesha al-Kaddáfí je právnička stojaca na strane obrany Saddáma husajna a irackého novinára Muntandhara al-Zaidiho je vydatá za bratranca samotného Muammara Kaddáfiho.

Mal aj dve adoptované deti. Dcéru zabili počas náletu Američania v roku 1986, no verejnosť si myslí, že adopcia nastala až po smrti dievčaťa, aby sa trochu upravila mienka, že Kaddáfiho dcéra zomrela a bude chcieť tento skutok tvrdo oplatiť.
Kaddáfiovci žijú v sídle neďaleko vojenských kasární v Bab al-Azizia v blízkosti Tripolisu. Podľa rôznych zdrojov má rodina Kaddáfijovcov podiely vo firmách ako FIAT, Unicredit Bank, v niektorých talianskych rafinérskych a olejových spoločnostiach, ale Kaddáfí napríklad vlastní aj 7 percent z talianskeho futbalového klubu Juventus Turín.

 

  Kaddáfiho využitie po smrti

 
 

Situácia po smrti Kaddáfiho sa v krajine zmenila, no k mieru sa nedopracovali ani po rokoch. Jeho vlastnosti stihli inšpirovať tvorcov paródie na svetových diktárov v podobe Diktátora a prezidenta Aladena v podaní herca menom Sasha Baron Cohen. Ten sa výrazne inšpiroval aj Kaddáfim do svojej nezabudnuteľnej a drnsej komediálnej úlohy.
Majetok rodiny Kaddáfiovcov sa stal objektom rabovania, ničenia a osláv. Napríklad jeho lietadlo. Aj jeho armádna čiapka sa veľmi rýchlo stala objektom záujmu, dokonca sa objavila v remixovej skladbe. Čokoľvek, čo kedysi patrilo Kaddáfimu, sa stalo populárne a lákavé aj pre určitú symboliku.

 

  Let PAN AM 103

 
 

Let americkej leteckej spoločnosti PAN AM číslo 103 z londýnskeho letiska Heathrow do New Yorku 21. decembra sa navždy zapísal do histórie ako najhorší a prvý mohutný teroristický útok na lietadlo a nevinných. Terorizmus týmto útokom nabral celkom iný rozmer. Lietadlo Boeing 747-121 po vzlete zničila bomba a zabila 16 členov posádky s 243 cestujúcimi na palube. Trosky lietadla zabili ďalších 16 ľudí a zrútilo sa viacero budov, na ktoré trosky dopadli v škótskom mestečku Lockerbie.Tým sa stalo toto miesto smutne známym a smútočným miestom pre ľudí z viacerých krajín. Lietadlo explodovalo vďaka bombe uloženej v batožinovom priestore. Roztrhlo ho približne v miestach nápisu P v slove PANAM. Rozpadlo sa neuveriteľne rýchlo. Škody potom umocnilo veľké množstvo paliva, ktoré ešte len malo byť spotrebované na náročnej trase do New Yorku. V nočnej tme vo veľkej výške a v teplotách nižších ako -40° stupňoch sa tlaková vlna postarala o mohutné poškodenie konštrukcie lietadla, prerazenia prepážky riadiacej časti, roztrhnutie lietadla a následne prepadnutie tlaku vytvorilo zničujúce podmienky pre všetko, čo nebolo pripútané, následne smrtiace účinky po tvrdom dopade na zem. Celkovo zomreli členovia 19 krajín sveta. Z toho 178 Američanov, 31 britov, 4 Maďari, 3 Kanaďania, 2 Švédi a mnoho ďalších krajín mimo Čekoslovensko. Na palube zomrel OSN komisár Namíbie menom Bernt Carlsson, ktorého očakávali na slávnosti OSN v New Yorku. Zomrel syn herca Davida Whita, britský muzikant Paul Jeffreys, alebo vysokí funkcionári Americkej pobočky spoločnosti Volkswagen. Na Palube mala byť aj skupina R&B štýlu Four Top, ale zaspali let. Pôvodne mal na let 103 nastúpiť aj John Lydon (Johnny Rotten) zo Sex Pistols, ale s prieťahmi príprav cestu odložil. Herečka Kim Cattrall mala tiež na tento let nastúpiť, ale zdržali ju hostitelia pozvaním na nákupy v Londýne. Podľa vyšetrovania malo ísť o kazetový typ bomby maskovaný ako prehrávač.
Dňa 24. februára 2011 bývalý líbyjský minister spravodlivosti Mustafa Abdul Jalil potvrdil, že celý útok bol nariadený osobne Muamarom Kaddáfím.

 

© LIBYA.Cestovanie.biz 2009/2011 - všetky práva vyhradené na fotografie, materiál a dizajn. Autori si vyhradzujú práva na akékoľvek použitie materiálov, fotografií a akéhokoľvek obsahu, myšlienok a dizajnu. Všetky využitia nášho obsahu mimo tento web sú zakázané bez vedomia a súhlasu autorov. Rešpektujte autorské práva.
Autor fotografií ONUR TULU. Autor textovej časti CYRIX. Dizajn a web Cestovanie.biz / privacy policy

Cestopisy: Maroko, Kapverdy, Egypt Marsa Alam,  - Magazíny: Cestovanie.net, Cestovanie.info