LÍBYA Líbya Jamahiriya, dosiaľ príliš neobjavený raj pre turistov, najdlšie africké pobrežie so Stredozemným morom, zem posiata historickými pamiatkami a skvostami umenia. Aj taká môže byť Líbya
 
LIBYA banner - home page

Home -  Geografia - Sahara a oázy - TripolisBengházíMisurataCyrene a ShahhatGermaApolloniapohorie Tadrart Acacus Wadi Mathendous  

LÍBYA   

 
 

Titulná strana ◦ 
Názov krajiny ◦ 
Geografia ◦ 
Obyvateľstvo ◦ 
Sahara a oázy ◦ 
Muammar Kaddáfí ◦ 

 
 

MESTÁ & MIESTA   

 
 

Tripolis ◦ 
Benghází ◦ 
Misurata ◦ 
Cyrene a Shahhat ◦ 
Germa ◦ 
Apollonia ◦ 
pohorie Tadrart Acacus ◦ 
 Wadi Mathendous ◦ 
Oáza Gabaron ◦ 

 
 

HISTÓRIA   

 
 

Praveká história ◦ 
Grécko-fenícka éra ◦ 
Rímska éra ◦ 
Arabská éra ◦ 
Kráľ Idris a Kaddáfí ◦ 

 
 

REKLAMA   

 
 

 
 

  EDITORIAL

 
 

Miest, kde si môžete niečo prečítať o Líbyi veľa nie je. Turistických stránok je ako šafranu a aj dostupné informácie nemusia byť vždy pravdivé. Tieto stránky sa preto snažia aspoň trochu priblížiť turistický potenciál krajiny a informujú o dostupných informáciách. Ďakujeme za návštevu.

 
 

  REKLAMA

 
 
 
 

  VEDELI STE, ŽE...?

 
 

Líbya je miesto bohaté na antické pamiatky, má najdlhšie africké pobrežie so Stredozemným morom, až do objavenia ropy bola jednou z najchudobnejších krajín Afriky a Muammar Kaddáfí jej vládol až 4 desaťročia...

 
 
Libya a západ slnka v Tripolise
 

  CESTOPISY

 
 

Nezabudnite navštíviť ďalšie cestopisy a cestovateľské stránky na Cestovanie.biz a zabaviť sa na finty.sk

 
 

  -

 
 
 
 

 

  Tripolis

 
 

Hlavné a zároveň najväčšie mesto krajiny Tripolis je tiež v arabských krajinách známe pod názvom Tarabulus al Gharb, aby tak odlíšili už jeden Tripolis v Libanone. Tripolis pomenovanie pochádza z gréčtiny z čias, keď miestu vládli Gréci. Znamená „tri mestá“. Ako väčšinu významných sídel v tejto oblasti, aj o založenie Tripolisu sa postarali Feničania v 6. storočí pred Kristom. Vo svete má partnerské mestá Tripolis v Libanone Bejrút, v Kolumbii Bogotu a v Alžírsku mesto Alžír. Mestom je sídlom hlavy štátu vodcu Muammara Kaddáfího a jeho rodiny, rovnako ako zvyšku vlády.
Priemerné ročné zrážky sú menšie ako 400 mm, ale pri minimálne nerovnosti v teréne a nevyspytateľnosť počasia sa toto číslo môže ktorýmkoľvek rokom meniť. Mesto nemá vlastné trvalé rieky a vodovodný systém dováža vodu z viacerých zdrojov. Vodu si tu cenia a poškodenie vodných nádrží, vodovodného systému je tu trestané na úrovni krádeže, alebo ublížení na zdraví. Dodávanie vody z podzemných ciest z okolia vybudoval Kaddáfí v roku 1982.

Je centrom výroby a hlavným námorným prístavom. Spolu s mestom Misr (Misurata) je centrom ekonomiky a komunikácie v krajine. Spracúvajú sa tu odevy, tabakové výrobky a vyrábajú rôzne stavebné materiály a funguje aj potravinový priemysel. Aj Tripolis, podobne ako ostatné veľké mestá, pochopiteľne patrí medzi populáciou veľmi vzdelané miesta. Najväčšia je verejná vysoká škola Al Fateh. Po zmene zákonov sa v posledných rokoch rozšírilo aj vzdelávanie na špecializovaných súkromných vysokých školách so zameraním na lekárstvo, informatiku alebo vedu. V čase, kedy OSN zrušilo sankcie voči Líbyi sa o mesto začali zaujímať aj viaceré známe spoločnosti a zahraniční investori. Chápali otvorenie Tripolisu ako možné ďalšie rozvíjanie potenciálu doteraz uzavretého mesta. Zvýšil sa aj cestovný ruch. Miesto sa stalo lákavé pre turistov z Nemecka, Británie, Holandska a mnohých ďalších.

 

  Turizmus

 
 
Pre turistov by mohol byť Tripolis neuveriteľným rajom poznania a oddychu klasického plážového typu. Počas nesmierne bohatých dejín mesta a vplyvov, ktoré tu pôsobili, nemožno vôbec hovoriť o na poklady skúpe miesto. Množstvo múzeí, ktorých význam by bol určite veľmi cenený aj medzi našimi turistami ponúkajú pohľad na fenické obdobia, rímske a grécke vykopávky a nezostávame len pritom. Múzeá orientované na zbrane, na keramiku, rôzne výstavy... nuž a ak ponecháme múzeá múzeami, môžeme rovno vykročiť do miest, kde to históriou ešte stále dýcha. Orientálne štvrte, alebo miesta s ruinami z jednotlivých ér. Nezabúdajme na polohu. Prímorská oblasť ďalej od mesta môže byť vyhľadávaná pre tých, čo si dovolenku nevedia predstaviť bez opaľovania na pláži pod slnkom a na piesočnatých plážach. Najdlhšie africké hranice so Stredozemným morom má predsa Líbya a tak miest pre takýto klasický plážový relax je tu naozaj mnoho. V Tripolise by pritom bolo čo objavovať mimo tie dni, čo by už turistov nebavilo vylihovať na pláži a vychutnávať si luxus hotelov.
V samotnom meste máte možnosť odpočinúť si v množstve parkov. V meste sa tiež nachádza najväčšia zoologická záhrada v krajine, ktorá je zároveň rozľahlou a bohatou botanickou záhradou plnou aj vzácnych druhov stromov a rastlín.

Lákavé pre vás môže byť navštíviť starú Medinu, ktorá stále v sebe ukrýva čaro starej civilizácie a onej nezameniteľnej atmosféry arabského obchodovania. Na okraji Mediny nájdete mohutný palác s terasami a múzeum. Navštívte miestny veľký Bazár a nakúpte si od výmyslu sveta. Mesto malo niekoľko stavieb talianskych pánov avšak boli tŕňom v oku samotnému Kaddáfimu.
 

© LIBYA.Cestovanie.biz 2009/2011 - všetky práva vyhradené na fotografie, materiál a dizajn. Autori si vyhradzujú práva na akékoľvek použitie materiálov, fotografií a akéhokoľvek obsahu, myšlienok a dizajnu. Všetky využitia nášho obsahu mimo tento web sú zakázané bez vedomia a súhlasu autorov. Rešpektujte autorské práva.
Autor fotografií ONUR TULU. Autor textovej časti CYRIX. Dizajn a web Cestovanie.biz / privacy policy

Cestopisy: Maroko, Kapverdy, Egypt Marsa Alam,  - Magazíny: Cestovanie.net, Cestovanie.info