LÍBYA Líbya Jamahiriya, dosiaľ príliš neobjavený raj pre turistov, najdlšie africké pobrežie so Stredozemným morom, zem posiata historickými pamiatkami a skvostami umenia. Aj taká môže byť Líbya
 
LIBYA banner - home page

Home -  Geografia - Sahara a oázy - TripolisBengházíMisurataCyrene a ShahhatGermaApolloniapohorie Tadrart Acacus Wadi Mathendous  

LÍBYA   

 
 

Titulná strana ◦ 
Názov krajiny ◦ 
Geografia ◦ 
Obyvateľstvo ◦ 
Sahara a oázy ◦ 
Muammar Kaddáfí ◦ 

 
 

MESTÁ & MIESTA   

 
 

Tripolis ◦ 
Benghází ◦ 
Misurata ◦ 
Cyrene a Shahhat ◦ 
Germa ◦ 
Apollonia ◦ 
pohorie Tadrart Acacus ◦ 
 Wadi Mathendous ◦ 
Oáza Gabaron ◦ 

 
 

HISTÓRIA   

 
 

Praveká história ◦ 
Grécko-fenícka éra ◦ 
Rímska éra ◦ 
Arabská éra ◦ 
Kráľ Idris a Kaddáfí ◦ 

 
 

REKLAMA   

 
 

 
 

  EDITORIAL

 
 

Miest, kde si môžete niečo prečítať o Líbyi veľa nie je. Turistických stránok je ako šafranu a aj dostupné informácie nemusia byť vždy pravdivé. Tieto stránky sa preto snažia aspoň trochu priblížiť turistický potenciál krajiny a informujú o dostupných informáciách. Ďakujeme za návštevu.

 
 

  REKLAMA

 
 
 
 

  VEDELI STE, ŽE...?

 
 

Líbya je miesto bohaté na antické pamiatky, má najdlhšie africké pobrežie so Stredozemným morom, až do objavenia ropy bola jednou z najchudobnejších krajín Afriky a Muammar Kaddáfí jej vládol až 4 desaťročia...

 
 
Libya a západ slnka v Tripolise
 

  CESTOPISY

 
 

Nezabudnite navštíviť ďalšie cestopisy a cestovateľské stránky na Cestovanie.biz a zabaviť sa na finty.sk

 
 

  -

 
 
 
 

 

  Misurata, Misra, alebo Misrata

 
 

Misurata, tretie najväčšie mesto Líbye, je často uvádzané len v skrátenej podobe názvu ako Misr, prípadne ako Misrath, Misura, Misratah. Nachádza sa v severozápadnej Líbyi v blízkosti mysu Misr. Mesto leží na pobreží 220 km na východ od Tripolisu. Mesto môže byť lákavé pre turistov ako veľmi pekné, čo sa pieskových pláží týka. Palmové alebo olivové háje vám budú pripomínať Tunisko. To je pritom len neďaleko. Mesto Misurata tu aj obklopujú zelené oblasti.

Moderné centrum je miestom kultúrneho žitia, zábavy a aj nákupov. Nechýbajú bohaté možnosti nákupov na trhoch typických pre túto oblasť sveta. Nechýba 20 fakúlt alebo vyšších vzdelávacích inštitúcií Je oceliarskym centrom krajiny, hostí sídla niektorých spoločností, lodiarne, mnohé spoločnosti zaoberajúce sa dopravou a logistikou. V Misurate sídli niekoľko tlačiarní, vydavateľstiev a kultúrnych agentúr. Mesto sa dá považovať k svojej rozlohe a k počtu obyvateľov za najbohatšie v Líbyi. Prevládajú ľahšie priemyselné odvetvia ako je textilný, koberce a textilné spracovanie tradičným aj moderným spôsobom, chov zvierat, pestovanie plodín a v ťažkom priemysle prevláda spomínaný oceliarsky. Mesto výrazne využíva prístav nachádzajúci sa vo vedľajšom meste Qasr Ahmad. Priemyselne je dosť zaťažená východná časť mysu. Miestne letisko pôsobí aj ako školiace letisko pre vojsko a letecká základňa. Letisko využívajú dve vnútroštátne aerolinky Buraq Air a Libyan airlines a zatiaľ nemá štatút medzinárodného letiska, hoci môže pre tento účel slúžiť v rámci susedných krajín.

 

  Turizmus

 
 
Turizmu v meste nahráva výborná vybavenosť, bezpečnosť a dobrá organizovanosť. To najväčšie lákadlo pre turistov musí byť nepochybne čistá piesková pláž pri čistom mori, ktorá nie je nejako výrazne zasiahnutá prístaviskami, alebo nejakou nezmyselnou úpravou pobrežia. Skrátka pláž ako stvorená pre turistov. Niektoré historické oblasti sú skôr pre milovníkov histórie. Inak je v meste dobrá orientácia a zmiešané kultúry nie sú tak výrazné ako napríklad v Benghází. V prípade otvorenia cestovného trhu našincom si môžu prísť na svoje v oblastiach so zaujímavým centrom, v lokalitách s prírodnými krásami. Pozor, ani tu nechýbajú staré pozostatky dávnych dôb, zvyšky budov a chrámov rímskej doby. Takéto lokality len čakajú, kedy ich začnú objavovať turisti. Na pobreží v časti severnej a severovýchodnej sú možnosti potápania a objavovania podmorského života.
 

  História mesta

 
 

V oblasti pôsobilo viacero národov. Archeologické výskumy preukázali prítomnosť viacerých kultúr. Podarilo sa tak napríklad zistiť, že miesto slúžilo Feníčanom už v 10. storočí pred našim letopočtom ako obchodne a hospodársky významné centrum. Fakty sa však prikláňajú k myšlienke, že najviac sa o jeho vznik v súčasnej podobe zaslúžili, ako inak, Rimania. Z rímskych čias sa totiž zachováva tvár mesta v niektorých jeho častiach. V čase vpádu Arabov sa mesto využívalo pre zásobovanie a prekladisko karaván. Ešte od čias spomínaných Feníčanov sa akoby charakter mesta nezmenil. Stále tu prekvitá obchod a je centrom obchodu Líbye aj v súčasnosti.


Zväčšiť mapu

 

  Rok 2011

 
 

Rok 2011 znamenal pre Líbyu ostrý protest s vládou Muammara Kaddáfiho. Ľud, povstalci a opozícia dali najavo svoj nesúhlas s vládou. Tvrdé boje prebiehali vo všetkých obývaných častiach Líbye. Vojsko Kaddáfiho velenia napríklad práve v Misurate strieľalo na základe nariadenia vodcu do ľudí. Zábery z tohto incidentu prinieslo niekoľko zahraničných televízií. Takto krutým spôsobom sa snažil vodca potlačiť protesty proti jeho nespravodlivej vláde. Tanky a delostrelectvo zničilo niekoľko budov a škody na životoch sa počítali na desiatky, ak nie stovky. Situácia sa stále vyvíja.

 

© LIBYA.Cestovanie.biz 2009/2011 - všetky práva vyhradené na fotografie, materiál a dizajn. Autori si vyhradzujú práva na akékoľvek použitie materiálov, fotografií a akéhokoľvek obsahu, myšlienok a dizajnu. Všetky využitia nášho obsahu mimo tento web sú zakázané bez vedomia a súhlasu autorov. Rešpektujte autorské práva.
Autor fotografií ONUR TULU. Autor textovej časti CYRIX. Dizajn a web Cestovanie.biz / privacy policy

Cestopisy: Maroko, Kapverdy, Egypt Marsa Alam,  - Magazíny: Cestovanie.net, Cestovanie.info