LÍBYA Líbya Jamahiriya, dosiaľ príliš neobjavený raj pre turistov, najdlšie africké pobrežie so Stredozemným morom, zem posiata historickými pamiatkami a skvostami umenia. Aj taká môže byť Líbya
 
LIBYA banner - home page

Home -  Geografia - Sahara a oázy - TripolisBengházíMisurataCyrene a ShahhatGermaApolloniapohorie Tadrart Acacus Wadi Mathendous  

LÍBYA   

 
 

Titulná strana ◦ 
Názov krajiny ◦ 
Geografia ◦ 
Obyvateľstvo ◦ 
Sahara a oázy ◦ 
Muammar Kaddáfí ◦ 

 
 

MESTÁ & MIESTA   

 
 

Tripolis ◦ 
Benghází ◦ 
Misurata ◦ 
Cyrene a Shahhat ◦ 
Germa ◦ 
Apollonia ◦ 
pohorie Tadrart Acacus ◦ 
 Wadi Mathendous ◦ 
Oáza Gabaron ◦ 

 
 

HISTÓRIA   

 
 

Praveká história ◦ 
Grécko-fenícka éra ◦ 
Rímska éra ◦ 
Arabská éra ◦ 
Kráľ Idris a Kaddáfí ◦ 

 
 

REKLAMA   

 
 

 
 

  EDITORIAL

 
 

Miest, kde si môžete niečo prečítať o Líbyi veľa nie je. Turistických stránok je ako šafranu a aj dostupné informácie nemusia byť vždy pravdivé. Tieto stránky sa preto snažia aspoň trochu priblížiť turistický potenciál krajiny a informujú o dostupných informáciách. Ďakujeme za návštevu.

 
 

  REKLAMA

 
 
 
 

  VEDELI STE, ŽE...?

 
 

Líbya je miesto bohaté na antické pamiatky, má najdlhšie africké pobrežie so Stredozemným morom, až do objavenia ropy bola jednou z najchudobnejších krajín Afriky a Muammar Kaddáfí jej vládol až 4 desaťročia...

 
 
Libya a západ slnka v Tripolise
 

  CESTOPISY

 
 

Nezabudnite navštíviť ďalšie cestopisy a cestovateľské stránky na Cestovanie.biz a zabaviť sa na finty.sk

 
 

  -

 
 
 
 

 

  Benghází

 
 

Bengasi, Banghází, Berenice alebo starogrécky názov Hesperides je stále pomenovaním druhého najväčšieho mesta Líbye Benghází. Tvorí súčasné centrum regiónu Cyrenaica. Nachádza sa na severe, pri pobreží Stredozemného mora v blízkosti zálivu Sirta v jeho východnej časti. V Benghází sídli neikľoko škôl a inštitúcií čo tvorí miernu rivalitu medzi Tripolisom a Benghází. Benghází sa tiež stalo v roku 2011 mestom odporu sily Muammara Kaddáfího a odmietlo ho ako vodcu, čím si vyslúžilo bojové konflikty s armádou vedenou Kaddáfim. Súčasný názov mesta pochádza z pomenovania ich patróna Ghaziho z roku 1450. Mesto neoplýva výraznou zeleňou, no na svojej ploche a v okolí má niekoľko oddychových zón a zelených parkov. Zaujímavé môže byť pre návštevníkov zoologická záhrada a botanická záhrada Al-Fuwayhat. Medzi mládežov je veľmi obľúbený lunapark s atrakciami. V meste je obľúbený ešte park al-Buduzira s prírodnými jazerami. Na severnej časti pre návštevníkov čakajú vodné šmykľavky. Južná časť je vhodnejšia skôr pre oddych s rodinou a relax.

Benghází je v súčasnosti jedno z najdôležitejších ekonomických centier. Významný prístav je výrazne vyťažený ropným priemyslom, ale tiež nákladnou a osobnou dopravou. Pokiaľ ide o priemysel a obchod, v tejto oblasti je absolútnym centrom celej krajiny. Spracúva sa tu stavebný priemysel, kože, spracúva soľ, obchoduje s dovoznými artiklami a význam má aj rybolov. Južnejšie časti mesta sú orientované na produkciu obilnín, chov zvierat. Vo svete finančníctva tu majú svoje sídla niektoré banky. Ropný priemysel výrane ovplyvňuje mesto. V Benghází sú preto také významné podniky ropného priemyslu, no do mesta prichádzajú aj zahraniční investori známych značiek ako Beneton, Nike, H&M a podobne. Prvá líbyjská univerzita založená samotným kráľom je od roku 1955 práve v Líbyi. Dnes je známa ako Garyounisova univerzita. V súčasnosti je na veľmi dobrej úrovni dopravné spojenie kultúra, spoločenský život aj možnosti zábavy. Okrem dopravných uzlov má mesto aj medzinárodné letisko. V budúcnosti má cez mesto prechádzať širokorozchodná ruská železnica, ktorá by mohla spájať celú severnú Afriku.

 

  História mesta ešte ako mesta menom Euesperides

 
 
Pôvodné mesto založené ešte v roku 525 p.n.l Grékmi sa volalo Euesperides v blízkosti malej lagúny. Tá ponúkala výnimočné a bezpečné možnosti priplávania a zakotvenia menších lodí priamo do prístavu do miest, kde sa na širšej ploche mohli rozprestierať budovy a rovnako tak blízkosť otvoreného mora mohla poskytnúť priestor pre väčšie lode. Mesto sa rozvíjalo zrejme aj za pomoci obyvateľov Cyrene a okolia. Tento názor je odvodený od faktu, že sa v Euesperide našlo viacero pozostatkov zo skorej kultúry Cyrenčanov a bolo badať postupné pretvorenie na vlastný smer nie len v zdobení mincí a zdobení keramiky, stien a malieb. Mesto malo smolu, že o jeho územie, ako aj v jeho blízkosti sa sporili iné nepriateľské kmene. Tie často krát Euesperides napádali. Sparťanský generál Gylippus so svojim vojskom mestu pomohol potom, čo sem doplával pre chybu navigácie lodí na ich ceste na Sicíliu. Cyrensky kráľ Arcesilaus pre nezhody vo svojom kráľovstve mienil odísť a pomôcť mestu Euesperides s novými osadníkmi a jeho stúpencami. Len čo dorazil, bol zavraždený a celý plán jeho osídlenia a posilnenia slabnúceho Euesperides tak zlyhal. V období 4. storočia p. n. l sa objavil Thibron, ktorý mal sen stať sa kráľom vo vlastnom kráľovstve a tým s amu malo stať mesto Euesperides. Proti tomu úspešne bojovali Cyrenčania spolu s ich líbyjskými spojencami. Tretí ptolemaiovský vládca v Egypte Ptolemáius III Euergetes si vzal za svoju manželku Berenice z Cyrene v roku 244 p.n.l. a pri tejto príležitosti sa zmenil názov mesta Euesperides na Berenice. Niektoré zdroje dokonca tento názov dodnes používajú pre pomenovanie mesta Benghází. Skutočnosť je však taká, že od pôvodného starého Euesperides a Berenice sa dnešné moderné Benghází nachádza o kúsok ďalej na juhozápad.

Počas Rímskej ríše zažívalo mesto rozkvet. Niekoľko storočí rímskeho vplyvu mu dopomohlo sa ďalej rozvíjať. Mesto postupne nahradilo mestá Cyrene alebo Barca v úlohe centier v tejto oblasti. Po príchode Arabov v rokoch 642 až 643 n.l. sa z mesta stala neuveriteľná kopa ruín. Nastáva doba temna, kedy nemá mesto prílišné využitie, no jeho poloha a história nemôže znamenať len taký úplný zánik. Po 13. storočí sa začalo mesto obnovovať len vďaka malým osadám a ojedinelým obchodníkom, ktorí začali obchodovať s Talianmi. O tri storočia neskôr sa dokonca už miesto objavuje na mapách ako mesto Marsa Ibn Ghází. V roku 1578 sa do mesta dostali Turci, ktorý ho výrazne zničili a až do roku 1911 patrilo pod Osmanskú ríšu. Počas osmanskej nadvlády bolo Benghází tou najchudobnejšou provinciou a mesto bolo tiež terčom vtedajšej kritiky a posmechu. Odkázané na poľnohospodárstvo a rybolov. Do prístavu sa nemohli dostať lode, nebola tu elektrina, ani telegraf, žiadne spojenie so svetom, ba dokonca ani cesta. Koncom 19. storočia v dvoch vlnách uškodil mestu mor.
 

  Taliani v Benghází

 
 
Taliani prišlo do Talianska ako kolonizátori. Po páde Osmanskej ríše o mesto Bengházi prejavili záujem Taliani a to sa nepáčilo Cyrenčanom, a bránili ho napriek tomu, že proti Talianom nebolo šance. Po nástupe fašizmu utrpela severná Líbya tlak zatýkania a odvážania ľudí do koncentračných táborov. Okolo roku 1930 prichádza do Benghází a Cyrene niekoľko tisíc Talianskych kolonistov, v neposlednom rade aj ich peniaze a pokrok. V tom čase teda začína ohromný vývoj v každej možnej oblasti od technického zázemia, budovania ciest po vylepšenie spoločenskej situácie. Osmanská ríša bola nesmierne zaostalá, zastaralá a nemoderná. Snažila sa udržať na žive s koňmi a hrdzavým mečom proti puškám a prvým lietadlám. Bolo otázkou času, kedy padne. Presne to využili Taliani. V roku 1940 spájajú Benghází s Tripolisom železnicou. Zmenili tak za krátke obdobie tvár krajiny viac, než sa to komukoľvek podarilo za celých tisíc rokov.
 

  II. svetová vojna

 
 
Mesto obsadil počas II. svetovej vojny nemecký generál Erwin Rommel aj so svojou Africa Corps 3. apríla 1941. Briti ho oslobodili v decembri toho istého roku. O niekoľko mesiaco sa odohrala rozhodujúca bitka u El Alamein, ktorá načisto zničila Africa Corps. Ďalšie operácie odohrávajúce sa najmä na území Líbye znamenali nakoniec koniec vojny v Severnej Afrike.
 

  Benghází dnes

 
 
Benghází je dnes moderné mesto s množstvom moderných budov. II. svetová vojna zničila mnohé pamiatky a budovy. Objavené ropné bohatstvo ale krajine najviac dopomohlo finančne k masívnej obnove. Fakt, že mesto bolo počas kraľovania kráľa Idrisa jedno z dvoch hlavných miest spolu s Tripolisom, mu prinieslo aj rôzne výsady ako aj v ňom možno nájsť množstvo inštitúcií, centier a spoločností. Po nástupe Muammara Kaddáfiho bolo stanovené ako hlavné mesto len jediné a to Tripolis. Posledné bombardovanie mimo nepokoje z roku 2011, je z roku 1986, kedy USA mesto bombardovalo ako odvetu za teroristické útoky proti občanom USA a za teroristický útok na diskotéke v Berlíne.


Zväčšiť mapu

V roku 2011 sa mesto Benghází do povedomia dnešného moderného človeka dostalo nie pre zvýšený záujem o Líbyu ako skôr pre časté spomínanie mesta v médiách pre konajúce tvrdé boje, priebeh povstaní a úmrtí povstalcov v boji s vládnymi jednotkami Muammara Kaddáfího.
 

© LIBYA.Cestovanie.biz 2009/2011 - všetky práva vyhradené na fotografie, materiál a dizajn. Autori si vyhradzujú práva na akékoľvek použitie materiálov, fotografií a akéhokoľvek obsahu, myšlienok a dizajnu. Všetky využitia nášho obsahu mimo tento web sú zakázané bez vedomia a súhlasu autorov. Rešpektujte autorské práva.
Autor fotografií ONUR TULU. Autor textovej časti CYRIX. Dizajn a web Cestovanie.biz / privacy policy

Cestopisy: Maroko, Kapverdy, Egypt Marsa Alam,  - Magazíny: Cestovanie.net, Cestovanie.info